15.12.09
Lipcowe wspomnienia
M. Bargielski
10.12.09
Grudniowe posiedzenie Zarządu Fundacji
9.12.09
Centrum popularyzacji nauki NA DOBRE
7.12.09
II posiedzenie Rady Fundacji
16.10.09
Performance Irka Wojaczka odwołany
(MB)
13.10.09
Czarno-Białe_BRZEGI
30.9.09
CZARNO-BIAŁE i Dobre
i oczywiście wszystkim gościom
22.9.09
Fundacja na morzu
23.8.09
Kompania Św. Doroty na grodzisku Żmijowiska
W dniach 17 – 23 sierpnia dzięki współpracy z Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym Fundacja gościła na grodzisku na Żmijowiskach członków Kompanii Św. Doroty.
Kompania jest grupą rekonstrukcji historycznej odtwarzającą realia XIII i XV w., kładącą szczególny nacisk na kulturę materialną tych okresów, właściwą zwłaszcza dla mieszczaństwa i kupiectwa. Działalność grupy przejawia się m. in. w rekonstrukcji strojów, przedmiotów codziennego użytku oraz wyposażenia obozowego, w tym namiotów.
Grupa znalazła na Żmijowiskach znakomite warunki do odtwarzania realiów bytowania XV w. osadników.
(TZ)
7.8.09
DOBRE Łodzie popłynęły
W piątek wieczorem stawiliśmy się w szkutni – remizie OSP Żmijowiska żeby sprawdzić czy nasza flota gotowa jest do wodowania. Później dołączył do nas Paweł Tiunin i jeszcze tego samego wieczoru przeprowadził krótki wykład na temat prac bosmańskich. Sobotę rozpoczęliśmy zajęciami teoretycznymi z zakresu locji śródlądowej, przepisów dotyczących bezpieczeństwa, zasad poruszania się po drogach wodnych i ich oznakowania. Omówiliśmy też trasę spływu.
Około godziny 14 rozpoczęliśmy przygotowania do spływu. Łódki trafiły na Chodelkę. Około 15 wypłynęliśmy w stronę Kazimierza. Łodzie wiosłowe radziły sobie dzielnie, na stosunkowo wąskiej i miejscami poprzegradzanej drzewami i gałęziami rzece. Kajak z kapitanem Kamilem Wichą zdawał się być w swoim żywiole prowadząc całą flotę. Po krótkich przystankach w Szczekarkowie i Podgórzu przed godziną 19 wpłynęliśmy na Wisłę. Tutaj trochę zwolniliśmy aby móc podziwiać jej piękno w blasku zachodzącego słońca. Spływ zakończyliśmy w przystani PTTK w Kazimierzu Dolnym, skąd łódki w niedziele wróciły do Żmijowisk.
Bardzo ciekawe doświadczenie. Zainteresowanie mieszkańców oraz dobra zabawa przy budowie łódek i spływie, skłaniają nas do opracowania podobnego przedsięwzięcia na przyszły rok. Na pewno będziemy informować o tym za pośrednictwem Dobrych Wiadomości.
W imieniu swoim i pozostałych uczestników warsztatów chciałbym szczególnie podziękować Pawłowi Tiuninowi za merytoryczną opiekę podczas spływu oraz Kazimierzowi Śmiechowi z rodziną za pomoc przy wodowaniu i późniejszym transporcie łodzi.
(TZ)
FOTO: RAFAŁ SZAMBELAN
4.8.09
Półmetek wakacji
(MB)
31.7.09
Budujemy Dobre Łodzie - znowu..
30.7.09
Budujemy dobre łodzie - odcinek 4
28.7.09
Budujemy dobre łodzie - odcinek 3
27.7.09
Budujemy dobre łodzie cd.
26.7.09
Warsztaty szkutnicze w toku
Jak donosi Tomek, jest duża szansa, że projekt będzie kontynuowany w przyszłości.
Wodowanie łodzi planowane jest na wtorek. Z pewnością będzie to wydarzenie, które warto zobaczyć.
Zdjęcia i szerszą relację zamieścimy na stronie, po zakończeniu tej edycji warsztatów.
Michał Bargielski
24.7.09
Lipcowe posiedzenie Zarządu Fundacji
Do najistotniejszych poruszonych problemów należały:
1. współpraca międzynarodowa Fundacji i pozyskiwanie zagranicznych partnerów do realizacji projektów w Dobrem i okolicach. Chcemy by zbliżająca się wizyta w Bergen, zgodnie z pierwotną ideą, była wykorzystana do zainicjowania współpracy partnerem z Norwegii.
2. nawiązywanie kontaktów z krajowymi organizacjami zajmującymi się rozwojem lokalnym i animacją społeczno-kulturalną. Dążymy do podpisania porozumienia o współpracy z jedną z największych polskich organizacji działających na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych. O pracach nad tym dokumentem będziemy informować na bieżąco.
3. prowadzenie polityki informacyjnej Zarządu. Staramy się ciągle ulepszać narzędzia komunikowania o prowadzonych pracach. Dotychczas nie była to nasza najsilniejsza strona, ale wsłuchując się w uwagi i komentarze, staramy się to zmieniać. Dzięki staraniom Kuby Bartosiaka (Rada Fundacji) ożył profil Fundacji w serwisie www.facebook.com/fundacjanadobre. Staramy się również nieustająco rozwijać tę stronę.
Członkom Rady przypominamy o wynikającym z Regulaminów Pracy Zarządu i Rady, prawie do wglądu w przygotowywane przez Zarząd dokumenty wewnętrzne Fundacji, w tym do protokołów z posiedzeń organów statutowych. E-mail Zarządu: nadobre@op.pl
W najbliższym czasie planowane jest specjalne posiedzenie Zarządu poświecone działalności gospodarczej Fundacji. Kolejne z obowiązkowych, comiesięcznych posiedzeń odbędzie się zapewne dopiero po powrocie z rejsu, czyli w ostatnim tygodniu sierpnia.
Michał Bargielski
16.7.09
IDEA FUNDACJI
9.7.09
Jak szybko można zbudować łódź?
Warsztaty zaczną się o świcie, 25 lipca we wsi Żmijowiska. Ile potrwają? Zależy to przede wszystkim od sprawności uczestników i szybkości schnięcia kleju. Zakończenie planowane jest na wtorek, 28 lipca. Z zainteresowaniem będziemy obserwować postęp prac nad łodziami (najprawdopodobniej powstaną 3 jednostki).
Jeśli ktoś z Państwa ma ochotę samemu odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, szczegółowych informacji o tym wydarzeniu udzielamy mailowo (kontakt: nadobre@op.pl)
Michał Bargielski
Relacje z warsztatów w albumach FB:
https://www.facebook.com/fundacjanadobre/media_set?set=a.1453689181397.2069604.1208325557&type=3
7.7.09
Fundacja NA DOBRE
Niezależna organizacja pozarządowa zarejestrowana w lipcu 2008 r. kontynuująca działania nieformalnej grupy artystów i amatorów sztuki funkcjonującej od 2000 r.
Numer KRS 0000307943
Numer NIP 7171804163
Numer REGON 060384229
BANK: BOŚ BANK SA 56 1540 1144 2068 6481 1080 0001
Zarząd Fundacji III Kadencji (od 06.2012)
Rafał Szambelan - Prezes Fundacji
Marta Straszyńska - Wiceprezes Fundacji
Michał Golański - Wiceprezes Fundacji
Zarząd Fundacji II Kadencji (06.2010 - 05.2012)
Rafał Szambelan - Prezes Fundacji
Tomasz Ziembiński - Wiceprezes Fundacji
Michał Bargielski - Wiceprezes Fundacji
Kontakt
nadobre@op.pl
Gdzie działamy?
Nasze obecne działania koncetrują się na terenie Powiśla Lubelskiego (około 8 km na południe od Kazimierza Dolnego). Tam znajduje się siedziba Fundacji i miejsce realizacji większości naszych przedsięwzięć.
Wyświetl większą mapę
4.7.09
NA DOBRE na pełnym morzu
Michał Bargielski
Znowu Dobre Wiadomości
Szanowni Państwo!
Mija właśnie rok od chwili zarejestrowania Fundacji przez Sąd Rejonowy w Lublinie. Z tej okazji, w imieniu Zarządu, chciałbym zaproponować Państwu narzędzie, które pozwoli nam lepiej wykorzystywać wspólne doświadczenia i razem planować działania Fundacji.
Ta strona stanowi rozwinięcie biuletynu informacyjnego Fundacji, z którego pierwszym numerem zetknęliście się Państwo na początku roku. „Zamknięta” forma biuletynu zmuszała nas do zbierania odpowiedniej liczby informacji i materiałów do przygotowania kolejnego wydania. Gdy kolejne numery były przygotowywane, niektóre z już zebranych artykułów stawały się nieaktualne. W tym samym czasie pojawiały się nowe projekty wymagające naszego zaangażowania. W efekcie powstał tylko jeden numer Dobrych Wiadomości, oraz pewna liczba nigdy nie opublikowanych informacji (również dobrych).
Wiąże się to również z tym, że dotychczas przytłaczająca część naszej działalności koncentrowała się na formalnym aspekcie działania organizacji. Wysiłki jakie podejmowaliśmy by wzmocnić Fundację od strony instytucjonalnej zaczynają powoli przynosić efekty. Nie jest to oczywiście koniec tej pracy, jednak czas by powrócić do korzeni działań w Dobrem – świetnej zabawy w gronie interesujących osób. Ta strona, powinna pomóc nam wszystkim w realizacji tego celu.
W najbliższym czasie znajdziecie Państwo w tym miejscu propozycje Fundacji na lato, a także już krystalizujące się plany na jesień. Postaramy się również podsumować pierwsze półrocze 2009 r. oraz wskazać sferę działań, w obrębie której będą musiały się niebawem skoncentrować wysiłki całego Zespołu Fundacji
Gorąco zapraszam do dyskusji i komentowania pojawiających się tu informacji.
Łączę niskie ukłony,
Michał Bargielski
PS Powstanie niniejszej strony – pozwolę sobie ją nazwać oficjalną Tubą Zarządu - nie wiąże się z porzuceniem projektu www.nadobre.blogspot.com. Blog, którego powstanie inspirowaliśmy, docelowo miał służyć jako krytyczne oko, przyglądające się poczynaniom Zarządu. Jednak ze względu na brak innego pola do informowania o niektórych działaniach Fundacji, zamieszczano tam również informacje oficjalne. Doprowadziło to do rozmycia się pierwotnej idei. W efekcie, strona nigdy naprawdę nie ożyła. Mam nadzieję, że zmierzamy obecnie ku poprawie tej sytuacji.
MB