24.12.14

Mimo usilnych starań...

Poszukiwania formuły śniegu, choćby styrodurowego, nie zakończyły się jeszcze w tym roku opatentowaniem wynalazku. :(

 

Mimo to nie porzucamy nadziei na sukces i życzymy wszystkim białych Świąt i udanego zjazdu w Nowy Rok.


20.10.14

Odbyły się III Warsztaty dla Wolontariuszy Konsultacji Powodziowych

W ramach projektu Przygotujmy się RAZEM! w Wilkowie spotkali sie Wolontariusze Konsultacji powodziowych, organizatorzy z FWW, instruktorzy i przedstawiciel organizacji partnerskiej - Fundacji NA DOBRE. Omawiano kwestie przewidziane programem:
Udział społeczny w procedurach planistycznych (studia gminne i miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego) na terenach zagrożonych powodzią.
18 października 2014 – sobota
  • Planowanie przestrzenne – co to takiego. Kto decyduje, co się planuje
  • Dyrektywa Powodziowa. Rola studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowaniaprzestrzennego gminy w zarządzaniu ryzykiem powodziowym
19 października 2014 – niedziela
  • Studium ekofizjograficzne. Udział mieszkańców w procedurach planistycznych
  • Spacer badawczy na terenie Gminy Wilków







15.9.14

Słowiańskie Babie Lato 2014 na Żmijowiskach

W sobotę 13 września byliśmy na Grodzisku Żmijowiska w oddziale Muzeum Nadwislańskiego w Kazimierzu Dolnym na imprezie Słowiańskie Babie Lato, która odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014. W programie były warsztaty, koncert muzyki średniowiecznej oraz teatr ognia. Takie rzeczy także u nas!













Wydarzenie to stanowiło podsumowanie działalności ośrodka archeologii doświadczalnej prowadzonej pod kierunkiem archeologa Pawła Lisa w sezonie wiosna-lato 2014. 
Co było w repertuarze:
PROGRAM „SŁOWIAŃSKIEGO BABIEGO LATA”:
11:00-15:00 – warsztaty budowy pierwotnych instrumentów muzycznych (zespół muzyki średniowiecznej „Tryzna” ze Szczecina)
11:00-17:00 – prezentacja kuchni średniowiecznej (Centrum Archeologii Eksperymentalnej „Villa Nova” z Czech)
17:00 – koncert muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu „Tryzna”
19:00 – teatr ognia w wykonaniu grupy „Dyptam” z Puław

29.8.14

Fundacja NA DOBRE na Festiwalu Nauki Małego Człowieka 2014

Znów bierzemy udział w Festiwalu Nauki Małego Człowieka.  W naszych pokazach można uczestniczyć w ostatnią sobotę i niedzielę września, tj. w dniach 27-28.09.2014 w godz 10-16 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, oraz na campusie koło Wydziału Fizyki na w gmachu Wydziału Fizyki.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć nasze pokazy popularyzujące nauki przyrodnicze i zespół Fundacji w działaniu to serdecznie zapraszamy. Miło będzie nam również gościć wolontariuszy, którzy zechcą wziąć z nami udział w prowadzeniu pokazów "hydraulicznych" i "nalewaniu oleju do głowy". Będzie tłum małych Człowieków i duży FUN.


 Chętnych do pomocy przy organizacji pokazów i uczestniczenia w publicznej akcji zapraszamy do przysłania zgłoszenia na adres: nadobre@op.pl.

Informacje organizacyjne festiwalu na stronie: http://minifestiwal.edu.pl/

18.7.14

W dniach 12 i 13 lipca 2014 r, w Łowiczu odbył się pierwszy warsztat z cyklu 5 szkoleń dla Wolontariuszy Konsultacji Powodziowych w ramach projektu „Przygotujmy się RAZEM!”.

Przedstawiono cel programu ,,Obywatele dla demokracji” i założenia Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego jako źródło dofinansowania działań w ramach naszego projektu w obszarze tematycznym – partycypacja publiczna. Zwrócono uwagę na zbieżność celu - angażowanie obywateli w proces podejmowania decyzji z wykorzystaniem narzędzia konsultacji społecznych.




Uczestnicy się poznali, przedstawili i wymienili swoje dotychczasowe doświadczenia. Dokładnie dowiedzieli się na czym będzie polegała ich rola jako Wolontariuszy Konsultacji Powodziowych i jakimi powinni się kierować zasadami, które to w pełni zaakceptowali.





Podczas wspólnej pracy warsztatowej poznali narzędzia komunikacji jakościowej jakie będą mogli wykorzystać na spotkaniach z mieszkańcami oraz techniki poszukiwania pomysłów i podejmowania decyzji (jak burza mózgów, technika grupy nominalnej, metaplan, benchmarking). Przećwiczyli sposób komunikacji nastawiony na porozumienie: nadawanie komunikatów ,,JA”, aktywne słuchanie i parafrazowanie.




Ustalono wspólnie dalszy plan szkoleń i działań w tym terminy kolejnych 2 warsztatów. Koordynatorzy projektu, ze strony Fundacji Wspomagania Wsi oraz partnera - Fundacji NA DOBRE, przedstawili działalność swoich organizacji oraz podział zadań do wykonania związanych z realizacją projektu. 



16.7.14

Jest SZANSA

na ożywienie na Żmijowiskach w tym sezonie :)












10.7.14

Jest ratunek, warsztaty 12 i 13 lipca 2014 w Łowiczu

„Przygotujmy się razem! Społeczne konsultacje zarządzania ryzykiem powodziowym”

Zapraszamy na warsztaty 12 i 13 lipca 2014 r. w Łowiczu oraz do korzystania z forum projektu:



14.6.14

Dobre Letnie Warsztaty Artystyczne 2014, odsłona LINORYT

(okolice Kazimierza Dolnego), start 12. lipca

Fundacja NA DOBRE w ramach "zagadnień przekrojowych" zaprasza do udziału w corocznych letnich akcjach plenerowych amatorów(ki) sztuk(i), artystów(ki) ich rodziny, przyjaciół(ki) i wszystki(e)ch zainteresowan(e)ych eksploracją bardzo atrakcyjnego turystycznie, choć  wciąż nieodkrytego, regionu Powiśla Lubelskiego.
W tym roku, w lipcu, organizujemy plener artystyczny (profil warsztatów: ceramika, witraż, linoryt, przekrój). W planach są również odwiedziny u Dawnych Słowian(ek) na Żmijowiskach i przecieranie szlaków żeglugi wiosłowej na Chodelce i Wiśle oraz kontakty z tuziemcami. 

INFO dla chętnych przez email: nadobre@op.pl   
Można przyjechac również "z wizytacją", na rekonesans, tylko prosimy wtedy o wcześniejszy kontakt.

A tak było u nas na poprzednich warsztatach linorytu: