Godziny wieczorne 16. maja 2015 w nowej siedzibie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym obfitowały w atrakcje złotnicze. Członkowie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych dzielili się z publicznością wiedzą i umiejętnościami warsztatu. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Piotr Szambelan (shapesmaker.com) pokazywał możliwości wykorzystania najnowszych technologii druku 3D do przygotowywania modeli z tworzyw termoplastycznych, które potem mogą posłużyć do odlewania precyzyjnych elementów z metali szlachetnych. Zwiedzający korzystali z inspiracji formami roślinnymi do tworzenia własnych kompozycji przestrzennych wykonywanych specjalnym pisakiem, którym daje się "rysować" w trzech wymiarach.
Rafał Szambelan pokazywał sposoby przygotowywania tradycyjnych woskowych modeli używanych w złotniczej technice wosku traconego i opowiadał jak przebiega proces technologiczny w tej technice. Iwona Tamborska wprowadzała zwiedzających w tajniki technologii glinek metalicznych (Metal Clay). Pokaz Roberta Szklarskiego (wytwornia.antidotum.pl) dotyczył technik repusu w blasze. Paweł Podbielski - Kowalski odlewał reliefowe ozdoby ze srebra w formie wykonanej z
ossa sepiae i pokazywał jak działa złotnicze "furkadełko".
Serdecznie zapraszamy na entuzjastów/tki szlachetnych kruszców na nasze
dobrewarsztaty.pl gdzie będzie można samemu, pod okiem instruktorów, wykonać technikami złotniczymi własne metalowe ozdoby.
Więcej zdjęć z Nocy Muzeów 2015 na:
http://www.kazimierzdolny.pl/photo.php?gal_v2=2&f=1760279&la=1&p=15&lid=