23.9.15

Fundacja NA DOBRE z inicjatywą Shapes Maker na Festiwalu Nauki Małego Człowieka 2015

W ten weekend 26 -27 września 2015 godz.10:00 - 16:00 odbywa się Festiwal Nauki Małego Człowieka.
Gdzie? - Dziedziniec wewnętrzny Politechniki Warszawskiej, gmachy Wydziałów Fizyki i Matematyki, hangar lotniczy Wydziału MEL.

Fundacja NA DOBRE wraz z inicjatywą Shapes Maker, kierowana przez Piotra Szambelana, bierze udział w festiwalu i pokazuje samodzielnie konstruowane działające drukarki 3D. Zapraszamy!


http://minifestiwal.edu.pl




8.8.15

Chlebem niepowszednim...

dane jest nam się raczyć nie po wsze dni. Właśnie zakończylismy pierwszą edycję artystycznych wydarzeń plenerowych z cyklu botaniczno - matematycznego na Żmijowiskach. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli z nami tym razem uprawiać poletko dobrych letnich warsztatów.
Sezon letni DOBRE SOBIE 2015 jednak się jeszcze nie kończy. Nasze testowe protuberancje słoneczne dostarczają w dalszym ciągu smakowitych wyników. Rezultaty eksperymentów możecie podziwiać na fotkach poniżej. A w planach mamy uruchomienie kolejnej edycji ZASIEWu już niebawem. Niech goreje NA DOBRE!




O kolejnych warsztatach będziecie mogli dowiedzieć się na fan page'u Fundacja NA DOBRE, profilu Fb Natalia Dobrecka i drogą pantoflową, niektórych sprobujemy zaprosić również osobiście.


1.8.15

ZASIEWamy zainteresowanie grafiką

Nasze warsztaty odwiedzają zaciekawieni mieszkańcy Żmijowisk. Poniżej kilka zdjęć z akcji tworzenia botanicznych serigrafii. Dzieci układały kompozycje z części roślin, liści, traw, naświetlały sita i pod kierunkiem Ani Ludwickiej, w polowych warunkach, wykonywały autorskie odbitki.




Odbijamy grafikę Kacpra.


Podziw.


 Następna porcja farby i jedziemy z kolejną odbitką.



Botaniczny pejzaż Kacpra prezentowany przez autora.





Monika Binięda sygnuje autorskie odbitki serigrafii na Dobrych Warsztatach (lipiec 2015).


Wybieramy egzemplarze grafik na wystawę.


29.7.15

ZASIEW - Sito sesja pierwsza

Jeszcze do 02.08 jesteśmy w tej edycji pleneru w pełnym składzie na Żmijowiskach z warsztatem sitodruku.
Jeśli chcecie popracować pod kierunkiem instruktorki Anny Ludwickiej to trzeba się teraz pospieszyć.



Oczywiście następne sesje też będą, czyli nie wszystko stracone.


A na razie resztki śliwek z 2014 na sicie. Idzie nowy sezon.

25.7.15

Żmijowiska 2015, sezon letni

Właśnie trwają dobre warsztaty ZASIEW, prowadzone teraz przez Anię Ludwicką instruktorkę sitodruku.


Tematyka botaniczno - matemetyczna objawia swoje coraz to nowe oblicza. Mamy partie przetwórców, którzy zwracają się chyba ku produkcji rolnej bo zajmuje ich walka z wiatrakami ;)  Bądź też takich, którzy wprowadzają do grafiki walory smakowe w ujęciu kalendarzowym. Inni zaś hołdują w swej pracy produktom nieprzetworzonym. Efekty można obserwować na zdjęciach poniżej i w albumie Fb: https://www.facebook.com/nataliadobrecka/media_set?set=a.10205447286960773.1073741854.1208325557&type=3





A ten, jak widać,  roślinożerny zajączek poniżej wykonany przez Alana, zostanie pewnie maskotką naszych tegorocznych warsztatów. Nam przypomina nieco wizualizacje zbiorów Mandelbrota, tylko mu uszko klapnęło temu zajączku.


19.6.15

Dobre Letnie Warsztaty Artystyczne 2015, roboczy tytuł: ZASIEW

(okolice Kazimierza Dolnego), start 10. lipca 2015

Fundacja NA DOBRE zaprasza do udziału w corocznych letnich akcjach plenerowych amatorów(ki) sztuk(i), artystów(ki) ich rodziny, przyjaciół(ki) i wszystki(e)ch zainteresowan(e)ych eksploracją bardzo atrakcyjnego turystycznie, choć  wciąż nieodkrytego, regionu Powiśla Lubelskiego.
Programowo tematyka tego cyklu warsztatów będzie nawiązywała do Botaniki i Matematyki oraz ich skojarzeń. Jak widać warsztaty kręcić się będą wokół dwóch głównych osi technologicznych: 
1. designerskiej: ceramika, witraż, druk 3D i 
2. graficznej: serigrafia, linoryt, czerpanie papieru. 


W planach są również odwiedziny u Dawnych Słowian(ek) na Żmijowiskach ewentualnie przecieranie szlaków żeglugi wiosłowej na Chodelce i Wiśle oraz kontakty z tuziemcami. 

INFO dla chętnych przez email: nadobre@op.pl   
Można przyjechac również "z wizytacją", na rekonesans, tylko prosimy wtedy o wcześniejszy kontakt.

24.5.15

Spotkanie konsultacji społecznych w Bibliotece w Wilkowie

17. maja 2015 r. w ramach projektu "Przygotujmy się RAZEM!" odbyło się kolejne z serii spotkań z mieszkańcami gminy Wilków. Tym razem uczestniczyli w nim sołtysi.






Noc muzeów 2015

Godziny wieczorne 16. maja 2015 w nowej siedzibie Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym obfitowały w atrakcje złotnicze. Członkowie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych dzielili się z publicznością wiedzą i umiejętnościami warsztatu. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.




Piotr Szambelan (shapesmaker.com) pokazywał możliwości wykorzystania najnowszych technologii druku 3D do przygotowywania modeli z tworzyw termoplastycznych, które potem mogą posłużyć do odlewania precyzyjnych elementów z metali szlachetnych. Zwiedzający korzystali z inspiracji formami roślinnymi do tworzenia własnych kompozycji przestrzennych wykonywanych specjalnym pisakiem, którym daje się "rysować" w trzech wymiarach.



Rafał Szambelan pokazywał sposoby przygotowywania tradycyjnych woskowych modeli używanych w złotniczej technice wosku traconego i opowiadał jak przebiega proces technologiczny w tej technice. Iwona Tamborska wprowadzała zwiedzających w tajniki technologii glinek metalicznych (Metal Clay). Pokaz Roberta Szklarskiego (wytwornia.antidotum.pl) dotyczył technik repusu w blasze. Paweł Podbielski - Kowalski odlewał reliefowe ozdoby ze srebra w formie wykonanej z ossa sepiae i pokazywał jak działa złotnicze "furkadełko".

 



Serdecznie zapraszamy na entuzjastów/tki szlachetnych kruszców na nasze dobrewarsztaty.pl gdzie będzie można samemu, pod okiem instruktorów, wykonać technikami złotniczymi własne metalowe ozdoby.

Więcej zdjęć z Nocy Muzeów 2015 na:
http://www.kazimierzdolny.pl/photo.php?gal_v2=2&f=1760279&la=1&p=15&lid=

28.4.15

ZASIEW - Warsztaty "Dobre Sobie" w 2015 roku szukają inspiracji w związkach BOTANIKI i MATEMATYKI

Kocha. Lubi. Szanuje. Nie chce. Nie dba. Żartuje?
Tekst jawny: K L S N C N D Ż ?
Tekst ukryty: M A T E M A T Y K
Każdy wie, jaką magiczną funkcję spełnia zrywanie listków. A jakiego przekształcenia trzeba, żeby enigmatycznie brzmiący szyfr pod postacią znanej wyliczanki, odrzucił łuski okrywające ukryte treści? Jak dotrzeć do sedna, do sensu naszej życiowej pasji? Kogo obdarzyć zaufaniem, bądź jak zaufanie zdobyć?
Kłębowiskiem mniej lub bardziej oczekiwanych elementarnych zdarzeń w naszym życiu rządzi przypadek, a opisują go prawa probabilistyki. Jak widać nie tylko w naszym życiu. Żywoty roślin pisane cyklicznie w sezonowych odsłonach słojami pni drzew, warstwami zetlałego listowia, płożącą się na pofałdowanej ziemi mierzwą traw i chwastów, podlegają również tym samym regułom. One również korzystają z przypadkowych dobrodziejstw rzeczywistości. Może natura łaskawie obdarza kształty życia chaotycznymi formami, żeby nie było (im?..) nudno? A może po to, byśmy mogli skupić swą rozproszoną uwagę na szlachetnych praktykach rysunkowej medytacji towarzyszącej śledzeniu charakterystycznego przebiegu sierpowatego konturu liścia? Czy też jego indywidualnej formy, ponieważ symetrie występujące w naturze wielokrotnie nie są doskonałe.
Zapewne niektórzy znają żmijokształtne desenie kratek w naszych kalendarzach zasmarowywanych długopisem gęsto i konferencyjnie, kiedy planujemy już oczekiwane wakacje. Może w tym roku uda się zrobić użytek z tych kilku cennych dni wolnego czasu i odsiać na sitach*) sprawy miałkie od tych dla nas pierwszorzędnych. Złote wzorce istnienia od przypadkowych fluktuacji. Przynajmniej na chwilę znaleźć właściwe proporcje między nimi.
Miejmy nadzieję, że takie rzeczy będą się zdarzać także u nas. W lipcu 2015 Fundacja NA DOBRE inicjuje nowy cykl artystycznych Warsztatów Dobre Sobie, inspirowanych BOTANIKĄ i MATEMATYKĄ. Jako że nasze działania realizują strategię łączenia środowisk w jakiś sposób izolowanych, staramy się poprzez organizację projektów artystyczno-społecznych docierać w odległe miejsca z oryginalnymi manifestacjami kultury wysokiej. Uczestnikom imprez, oprócz technologii ceramicznych i witrażu, udostępniamy tym razem graficzny warsztat serigrafii (fotositodruku) i wsparcie instruktorów. Plener odbywa się pod roboczym tytułem ZASIEW. 
*) Przy czym chodzi tu również o sito Eratostenesa do znajdywania liczb pierwszych.

Aktualne informacje i zapisy przez: nadobre@op.pl

16.3.15

Mieszkam za wałem - otwarte spotkania konsultacji społecznych w Wilkowie

14. i 15. marca 2015 r. wspólnie z Fundacją Wspomagania Wsi, liderem projektu konsultacji społecznych Przygotujmy się RAZEM! zespół Fundacji NA DOBRE organizował kolejne spotkania z mieszkańcami gminy Wilków. Prezentowaliśmy symulacje możliwego rozwoju sytuacji powodziowej na Powiślu wykorzystując do tego makietę - trójwymiarowy model terenu.




 Jednym ze zjawisk pokazywanych na modelu była tzw. "cofka" na Chodelce występująca podczas znacznego przyboru wody w Wiśle. Sprowadza ona niebezpieczeństwo rozlania się wezbranej wody z międzywala Chodelki do miejsca znajdującego się w samym centrum gminy, przy młynie na Szczekarkowie.






Pokazy na modelu towarzyszyły wykładom Małgorzaty Siudak i Romana Koniecznego, specjalistów z Krakowa z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poruszali oni tematykę powodziową z punktu widzenia praktycznych sposobów ograniczania strat jakie mogą się pojawiać w razie wystąpienia katastrofalnych zalań zabudowanych i zamieszkanych terenów.

5.3.15

Spotkanie z mieszkańcami gminy Wilków w Szkole Podstawowej w Zagłobie 22.02.2015r.

Symulacje możliwego rozwoju sytuacji powodziowej na Powiślu na trójwymiarowym modelu terenu.



26.2.15

Kępa Chotecka świetlica 21.02.2015

Spotkanie wolontariuszy konsultacji poowodziowych z mieszkańcami.






25.2.15

Biały słoń skrzyżowany z fortepianem jedzie w trasę

W ramach projektu Przygotujmy się RAZEM! 21 i 22 lutego 2015r odbyły się pierwsze otwarte spotkania z mieszkańcami gminy Wilków na Kępie Choteckiej i w Zagłobie. Dzięki współpracy z Shapes Maker'sami (https://www.facebook.com/shapesmaker?ref=ts&fref=ts) mieliśmy możliwość wykorzystania modelu 3D do symulacji dwóch scenariuszy sytuacji powodziowej.




Tym samym udało się przejść do kolejnego etapu realizacji naszego strategicznego zamierzenia MAPA. Interesuje nas mapa mentalna terenu Powiśla Lubelskiego i małopolskiego przełomu Wisły jaka funkcjonuje w głowach tuziemców i przybyszy. Wytrwale drążymy (dotychczas raczej frezujemy :) ten temat.

23.2.15

Szkutniczy projekt Fundacji NA DOBRE

Szkutniczy projekt Fundacji  będzie kontynuowany tego lata.





Tak zwane "instant boats" wg. projektów Jima Michalaka buduje się szybko, nie jest to trudne i towarzyszy temu miła atmosfera na Żmijowiskach choć mogą czasem gryźć komary. Ale mamy wypróbowane metody radzenia sobie z tą niedogodnością. Swoją własną łódź wiosłową można spokojnie zbudować i wyposażyć w takielunek w dwa tygodnie podczas naszych warsztatów. Niektórym niecierpliwym udawało się to nawet w ciagu tygodnia a po lakierowaniu w piątek łodzie były testowane "na mokro" w sobotę. W niedzielę uczestniczyły już w spływie z Kosiorowa do Kazimierza Dolnego.

Szukamy chętnych, którzy chcą z nami w tym sezonie budowac swoje łodzie. Miło będzie nam gościć również rodziny. Zapraszamy do przedsięwzięcia ojców i mamy amatorów majsterkowania z zaangażowanymi dziećmi. Więcej informacji można otrzymać droga mailową (kontakt: nadobre@op.pl)




Relacje z naszych poprzednich szkutniczych warsztatów w albumach FB:

https://www.facebook.com/nataliadobrecka/media_set?set=a.1453689181397.2069604.1208325557&type=3

https://www.facebook.com/nataliadobrecka/media_set?set=a.1411054755563.2054972.1208325557&type=3




























https://www.flickr.com/photos/10196268@N05/sets/72157621910577413/show/

20.2.15

Spotkanie dla mieszkańców Gminy Wilków pt. Mieszkam za wałem. Przygotujmy się RAZEM! - do powodzi.

W ramach działań projektu Przygotujmy się RAZEM! zapraszamy Mieszkańców Gminy Wilków na spotkania w sobotę 21 lutego o godz. 17.00 do Świetlicy w Kępie Choteckiej oraz w niedzielę 22 lutego o godz. 10.00 do Szkoły w Zagłobie. 

Porozmawiamy o tym, jak prostymi sposobami można zmniejszyć straty związane z zalaniem w gospodarstwie domowym? Na co mamy wpływ? Czy powódź to tylko nasze zmartwienie? 
UWAGA! Nie będziemy rozmawiać o tym, jak się ratować w czasie powodzi. 

Dodatkowo na trójwymiarowym modelu Gminy Wilków zobaczymy, jak działa przyroda. Dowiemy się, co mogą zrobić ludzie, żeby jeszcze lepiej sobie z nią radzić.



Serdecznie zapraszamy,

Fundacja Wspomagania Wsi
Fundacja „Na Dobre”