24.12.13

Zapraszamy na fotoprzegląd naszych działań "terenowych" w 2013 roku

Oprócz cyklu koncertów w Pałacu Muzeum w Nieborowie i Arkadii były to: udział w Festiwalu Nauki Małego Człowieka na Wydziale Fizyki politechniki Warszawskiej; Budowlane Laboratorium Piknikowe na 17. Pikniku Naukowym polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik; oraz Dobre Warsztaty 2013, na które złożyły się trzy wątki Sztuka Ziemi, Muzyka Ziemi i Powikłana Architektura.Odnośne materiały można obejrzeć w albumach FB na stronie:

23.12.13

Uroczystym koncertem w Nieborowie zakończyliśmy działania Fundacji NA DOBRE w 2013 r.

Chociaż zimy na razie ani widu ani słychu „Zimowe impresje" złożone z utworów kompozytorów francuskich w wykonaniu tria harfowego wprowadziły nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkim znajomym i gościom odwiedzającym naszą stronę życzymy dobrych, spokojnych świąt i dziarskiego wejścia w Nowy Rok 2014.




Facebook album:
https://www.facebook.com/fundacjanadobre/media_set?set=a.10201603426506664.1073741841.1208325557&type=1


15.12.13

Zapraszamy na koncert do Nieborowa


„Zimowe impresje" to kolejne wydarzenie muzyczne  w Sali Białej nieborowskiego Pałacu.Usłyszymy muzykę kompozytorów francuskich tworzących na przestrzeni ponad stu lat, ale połączonych jednakową wizją brzmienia instrumentów, harmonii i zaczerpniętej  od malarzy impresjonistów kolorystyki i nastroju dzieła.

André Jolivet  (1905-1974) Kompozytor, który przypisywał muzyce magiczno-czarodziejską siłę umożliwiającą jej wyrażanie sił panujących we wszechświecie.

„Pastorale De Noel"
 cz. I  Gwiazda
 cz. II Magowie
 cz. III  Mama z Dzieciątkiem
 cz. IV Wejście i taniec pastuszków

Claude Debussy (1862 -1918) czołowy przedstawiciel francuskiego impresjonizmu w muzyce. Jego muzyka charakteryzuje się gęstą fakturą, żywą kolorystyką, wyraźnym wpływem orientalnych kultur muzycznych oraz zastosowaniem niekonwencjonalnych skal muzycznych.

Sonata na flet, harfę i altówkę
cz. I  Pastorale
cz. II Interlude
cz. III  Final

Maurice Thiriet  (1906-1972) kompozytor muzyki klasycznej i filmowej .

Suite en Trio
cz. I Tempo di marcia
cz. II Andantino pastorale
cz. III Tamburyn

Wykonawczyniami  będzie Trio harfowe,  w którego skład wchodzą  artystki Teatru Wielkiego Opery Narodowej:
Grażyna Strzeszewska      Harfa
Dorota Puchnowska - Aftyka     Flet
Marta Straszyńska      Altówka

Koncert „Zimowe impresje” jest kolejnym wydarzeniem przygotowanym wspólnie przez Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundację „Na Dobre”.
Sponsorem koncertu jest Związek Artystów Wykonawców STOART

Koncert odbędzie się 22 grudnia 2013 r. o godzinie 16:00 w Sali Białej Pałacu w Nieborowie.
Wstęp 1,- PLN, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja, email: dzial.sztuki@nieborow.art.pl, tel. 46 838 56 35

2.12.13

Przygotujmy się razem!

Na stronach portalu ngp.pl pojawiły się wyniki I etapu konkursu na projekty tematyczne programu Obywatele dla Demokracji.


http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/938826.html

http://www.ngofund.org.pl/projekty-tematyczne-ogloszenie-wynikow-i-etapu/

Redagujemy pełny wniosek w obszarze tematycznym Partycypacji Publicznej (E1/2144).

12.11.13

Festiwal Nauki Małego Człowieka

"Małe Laboratorium Materiałów Budowlanych"


http://minifestiwal.edu.pl

Program Festiwalu Nauki Małego Człowieka
http://www.festiwalnauki.edu.pl/sites/default/files/programFN_2013_FNMC.pdf

28-29 września Fundacja NA DOBRE wzięła udział w VII Festiwalu Nauki Małego Człowieka. Impreza odbywała się na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75. W tym roku minifestiwal wspierała „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha”. W naszym namiocie działało Małe Laboratorium Materiałów Budowlanych. Prezentacja dotyczyła materiałów ekologicznego budownictwa. Goście festiwalu mieli możliwość uczestniczenia w przeprowadzaniu badań niszczących na próbkach zapraw z suszonej gliny. Ocenialiśmy wyniki metoda statystyczną. Badana była wytrzymałość suchej zaprawy glinastej na rozrywanie. Materiał do przygotowania zaprawy pochodził z odkrywki w okolicy siedziby naszej Fundacji na Powiślu Lubelskim. Tego typu zaprawy jeszcze do niedawna wykorzystywane były powszechnie w regionie lubelskim do budowy budynków gospodarczych i niektórych domów mieszkalnych.

Wydarzenie można śledzić na portalu You Tube:






http://www.festiwalnauki.edu.pl/program-browser/results/taxonomy%3A2

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na festiwal doc. dr Janowi Grabskiemu z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.


18.10.13

Muzyka pełna blasku

Muzyka pełna blasku to koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych  Filharmonii Narodowej w Warszawie, który odbędzie się 27.10.2013 o godz. 16.00 w Pałacu  w Nieborowie

W skład grupy  wchodzą : Krzysztof Bednarczyk trąbka
                                           Mariusz Niepiekło  trąbka
                                           Aleksander Szebesczyk waltornia
                                           Andrzej Sienkiewicz €“ puzon
                                           Arkadiusz Więdlak tuba

Koncert  jest kolejnym wydarzeniem  muzycznym przygotowanym wspólnie przez Pałac w Nieborowie i Fundację "Na Dobre”. Sponsorem wydarzenia jest Związek Artystów Wykonawców STOART


Serdecznie zapraszamy!


11.9.13

ZAPRASZAMY NA EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2013!




       Tegoroczne obchody EDD, Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja" Na Dobre” uczczą koncertem muzyki klasycznej, który odbędzie się 15.09 2013 . Zaprezentowane zostaną utwory polskich kompozytorów (z jednym wyjątkiem-Schuberta).

            Muzykę  wybraną na dzisiejszy koncert łączy jeden wspólny element, jest przepiękna, subtelna i wzruszająca, jest na wskroś europejska, a jednocześnie absolutnie polska. Ogiński, Janiewicz i Chopin wszyscy urodzili się  w Polsce. Tu zdobywali pierwsze umiejętności muzyczne, ale co ważniejsze uczyli się polskości. Muzyka tych kompozytorów nawet po latach studiów i  życia w Europie nigdy nie straciła polskiego charakteru. Działalność tych wybitnych muzyków pomogła wielu pokoleniom Polaków w kształtowaniu tożsamości narodowej. Obok ich "prawdziwych  melodii  polskich” nie można przejść obojętnie. Wywarły one wpływ na innych kompozytorów, powstały liczne aranżacje.  Pochylmy się dzisiaj z nutą sentymentu  nad wybitnymi dziełami , dziełami prawdziwie polskich kompozytorów, których brzmienie nierozerwalnie związana jest z historią Polski.

Koncert wykona Trio Archetto w składzie:
                                     Katarzyna  Dul -skrzypce
                                     Straszyńska Marta -altówka
                                     Nadia Bojadżijew - wiolonczela

Program koncertu: Michał Kazimierz Ogiński - Polonez Pożegnanie Ojczyzny
             
                                     F Schubert -Trio smyczkowe B -dur op.471
                                     F.Janiewicz -trio smyczkowe nr I
                                     F.Chopin - Grande Valse Brillante
                                     F.Chopin-Mazurek op.24 nr 2

15.09 2013 Pałac w Nieborowie  "Sala Biała " godz. 18.00 wstęp wolny .ZAPRASZAMY!

4.8.13

Po Dobrych Warsztatach...

Wszystko, co dobre, się kończy - tegoroczna edycja Dobrych Warsztatów nie jest wyjątkiem. Zapraszamy do lektury krótkiego sprawozdania, do miłych wspomnień przez resztę roku oraz... na kolejną edycję następnego lata!

Dzięki artystom z Artemisji warsztat ceramiczny działał pełną parą już od pierwszej nocy. Sielska atmosfera gospodarstwa na Dąbrówce nie uśpiła ani zmysłu artystycznego, ani zapału uczestników. Wśród marzycielskich łąk, w rozkosznym słońcu, pomimo pawich krzyków, strusich nawoływań i miauczenia Perełki, wszystkie ręce były przy pracy (no, prawie wszystkie). W krótkim czasie powstało kilkadziesiąt prac ceramicznych, w tym nie tylko naczynia z różnego rodzaju zdobieniami, ale nawet gliniane muchy, ryby i hipopotamy. Część z nich wypaliliśmy na miejscu w przenośnym piecu. Odbył się też wypał techniką raku prac wykonanych wcześniej.



Tymczasem ekipa budowlana rozpoczęła pobyt od wizji lokalnej w jednej z tradycyjnych suszarni tytoniu w Chodliku, wykonanej z kamienia wapiennego oraz gliny. Tę samą technikę zastosowaliśmy na Żmijowiskach do wypełnienia dwóch pierwszych pól naszej szachulcowej ścianki (oczywiście najpierw musieliśmy postawić jej drewniany szkielet). W kolejne dni zapełnialiśmy kolejne pola innymi rodzajami wypełnienia: cordwood (pieńkami drewnianymi) oraz gliną ze słomą narzucaną na wiklinową plecionkę. Inna ściana pokryła się zaś glinianym tynkiem. Wykorzystywaliśmy przy tym zaprawę z surowej ziemi, pozyskanej lokalnie i wprost z natury . Uczestnikom warsztatów liczy się oczywiście na plus, że wzięli w pozyskiwaniu materiałów czynny udział, obsługując łopaty i taczki. Mamy nadzieję, że ściana będzie stać długo i będzie elementem pokazowym podczas kolejnych warsztatów.


Druga połowa pleneru toczyła się już w innym rytmie - i to dosłownie. W ruch poszły bębny, gwizdki i butelki. W warsztacie ceramicznym oprócz różnorakich naczyń dekoracyjnych powstały także naczynia muzyczne, czyli udu. Pod kierunkiem doświadczonego perkusisty wszystkie ich odgłosy ułożyły się w muzykę ziemi. Parę wieczorów prób i uczestnicy warsztatów odegrali prawdziwy koncert.




Jednocześnie sytuacja na Żmijowiskach stała się bardziej powikłana. Konkretnie, wzięliśmy na warsztat wiklinowe witki. Powstały z nich dwa nadzwyczaj eleganckie abażury oraz trzy i pół rzeźby ogrodowej. Wszystko to jednak przeplatało się bardzo z graniem na instrumentach, oglądaniem filmów, zrywaniem wiśni w zaprzyjaźnionym sadzie oraz kolejną wycieczką badawczą. Tym razem pojechaliśmy do miejscowości Kazimierzów i Niedźwiada tropić tradycyjne suszarnie tytoniu, które znikają z krajobrazu Powiśla Lubelskiego wraz z uprawami tej rośliny, .

Facebook album:
https://www.facebook.com/fundacjanadobre/media_set?set=a.10200930835972321.1073741838.1208325557&type=3


Warsztaty zamknęliśmy z poczuciem usłonecznienia, oderwania od codzienności oraz twórczego spełnienia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

6.7.13

Dziękujemy za wspólną zabawę podczas 17. Pikniku Naukowego w Warszawie



Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się uczestniczyć w badaniach prób zapraw z suszonej gliny w naszym laboratorium materiałów budowlanych. Zdjęcia z pewnością  nie oddają w pełni tych chwil napięcia przed zerwaniem próbki i euforycznych emocji towarzyszących uzyskaniu zadowalającego wyniku, oraz jego rejestracji na naszym piknikowym wyświetlaczu.

Wszystkich, którzy chcieliby powtórzyć te doświadczenia, zapraszamy na Dobre Warsztaty w lipcu. Zajmiemy się wtedy Powikłaną Architekturą, Sztuką i Muzyką Ziemi oraz budową naszej siedziby na Żmijowiskach na dobre.



4.6.13

Fundacja Na Dobre na 17. Pikniku Naukowym!

Z przyjemnością informujemy, że Fundacja Na Dobre brać udział będzie w 17. Pikniku Naukowym. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w sobotę 15 czerwca 2013 na Stadionie Narodowym.
 
Nasze stoisko oznaczone numerem 29 zlokalizowane będzie w sąsiedztwie wejścia na stadion przez bramę nr 2 w Sektorze nr 2.



ARCHITEKTURA ORGANICZNA DLA KOMFORTU ŻYCIA

 
Nasza prezentacja będzie miała ścisły związek z budownictwem naturalnym oraz popularyzacją tradycyjnych form budownictwa z użyciem zapraw z suszonej gliny, jakie jeszcze do niedawna występowały powszechnie na terenie Lubelszczyzny.



Uczestnicy pokazu będą mogli wziąć udział w badaniu fizycznych właściwości zapraw glinianych.  Na specjalnie skonstruowanym urządzeniu, wzorowanym na przyrządzie Michaelisa mierzyć będziemy badamy wytrzymałość na rozciąganie oraz konsystencję i spoistość próbek zaprawy z suszonej gliny. Na wykorzystywanym już podczas poprzednich pikników interaktywnym wyświetlaczu oceniamy charakterystyki statystyczne badanych wartości i precyzję analiz. Atrakcją dla najmniejszych dzieci będzie lepienie zabawek z gliny.




Jesteśmy pewni, że nasz pokaz będzie interesującym pokazem zadziwiających właściwości gliny oraz budownictwa opartego na naturalnych materiałach budowlanych. Serdecznie zapraszamy na tegoroczny Piknik Naukowy.

3.6.13

Przygotowania do warsztatów



Mamy już początek czerwca, także przystępujemy do zakupu materiałów na warsztaty.
Serdecznie prosimy wszystkich uczestników o wypełnienie formularza, dzięki któremu będziemy mogli starannie zaplanować nasze zakupy. Żeby starczyło dla was gliny, słomy, wikliny, lin konopnych, szkła i narzędzi, **zgłaszajcie się przez formularz**!

https://docs.google.com/forms/d/1fhiC8rczD0o8ZxyQqhlGIxL5Tc7A_iAWelVOQJx37_k/viewform

W formularzu pytamy was zwłaszcza o to, którymi zajęciami jesteście najbardziej zainteresowani.

24.4.13

Koncert Muzyki Kameralnej w pałacu Muzeum w Nieborowie i Arkadii





4. maja 2013 o godz.18.00 w pałacu Muzeum w Nieborowie i Arkadii odbędzie się koncert muzyki kameralnej, którego współorganizatorem jest Fundacja Na Dobre. W programie usłyszymy muzykę Johannesa Brahmsa , którego 180 urodziny przypadają 7. maja , oprócz tego kwintet fortepianowy Dymitra Szostakowicza. Artyści biorący udział w wydarzeniu to profesorowie krakowskiej Akademii muzycznej i warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego: Roman Reiner -skrzypce, Agnieszka Reiner Skrzypce, Aneta Dumanowska - altówka, Piotr Hausenplas - wiolonczela, Sławomir Cierpik - fortepian.

W programie usłyszymy: J. Brahms - Scherzo - Sonatensatz, J. Brahms -Trio fortepianowe  H - dur op. 8 nr 1, D. Szostakowicz - Kwintet fortepianowy op. 57.
 
26. maja 2013 w dniu urodzin Heleny Radziwiłłowej , będziemy organizatorami strony muzycznej przygotowywanej uroczystości. Koncert w całości wypełni muzyka polska. Usłyszymy utwory Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej napisane dla Antoniego Radziwiłła, muzykę Mikołaja  Kleofasa Ogińskiego, a w związku z obchodzonym Rokiem Lutosławskiego również utwór tego kompozytora. Wykonawcami będą Lech Napierała - fortepian i Piotr Hausenplas - wiolonczela.

8.3.13

Warsztaty Powikłanej Architektury 2013

Z przyjemnością informujemy, że w tym roku mamy zamiar zorganizować DOBRE WARSZTATY.
Obok 2. edycji POWIKŁANEJ ARCHITEKTURY odbędą się także warsztaty poświęcone SZTUCE
i MUZYCE ZIEMI. Oznacza to, że na Żmijowiskach tego lata będzie sporo się działo!
Uczestników serdecznie zapraszamy w pasujących im terminach w drugiej połowie lipca.






Opracowaliśmy wstępny harmonogram DOBRYCH WARSZTATÓW:



Więcej informacji wkrótce!